3 hapa që duhet të ndiqni për të gjetur emrin perfekt për fëmijën tuaj

Si prindër, ne gjithmonë duam më të mirën për fëmijën tonë.
0 0

Nga zgjedhja e shkollës, tek veshjet, madje edhe për parqet në të cilat luajnë, ne zgjedhim gjithçka për ta që mendojmë se është më e mira.

Por gjërat mund të bëhen paksa të ndërlikuara kur bëhet fjalë për zgjedhjen e emrit të fëmijës tuaj sepse emri do të jetë pjesë e identitetit të fëmijës për pjesën tjetër të jetës.

Me siguri sapo të tregoni se jeni shtatzënë sugjerimet do të jenë të shumta. Për të qenë më të qartë disa prindër bazohen tek numerologjia apo astrologjia, për t’i vendosur një emër fëmijës.

Kultura dhe tradita gjithashtu mund të kenë një ndikim të madh. Disa prindër madje zgjedhin emrin sipas rendit alfabetik, në mënyrë që emri i fëmijës së tyre të mos jetë i fundit në regjistrin e frekuentimit të klasës!

Për të thjeshtuar procesin, ne ju sjellim 3 hapa që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni emrin e përsosur për fëmijën tuaj.

  1. Përshtatja me mbiemrin.

Ju mund të keni gjetur atë që mendoni se është emri i përsosur për fëmijën tuaj, por tingëllon çuditshëm me mbiemrin e familjes… Shumica e familjeve kanë një mbiemër tradicional që është trashëguar përgjatë brezave. Mbiemrat e tillë janë gjithashtu një çështje krenarie për familjen, dhe kjo është një arsye pse emri duhet të përshtatet me mbiemrin. Gjeni një emër të përshtatet bukur me mbiemrin. Në këtë mënyrë, fëmija juaj i rritur mund të krenohet me prejardhjen e mbiemrit.

  1. Kujdes nga inicialet dhe pseudonimet

Ndërsa të bazohesh tek mbiemri i familjes është një gjë shumë e mirë ju gjithashtu mund të kontrolloni inicialet e emrit. Mendoni si do të jenë inicialet e fëmijës suaj dhe bëni kujdes që fëmija të mos vihet kurrë në siklet prej tyre. Sidomos kur fëmija ka edhe një emër të mesëm rrezikoni më shumë me inicialet, prandaj bëni kujdes.

Shkurtimet për emrat e fëmijëve janë gjithashtu një praktikë e zakonshme. Pra zgjidhni një emër që mund të përshtatet edhe për t’u shkurtuar. Për shembull Kristina mund të jetë Tina etj.

  1. Përshtatet me emrat e motrave ose vëllezërve.

Disa prindër preferojnë që t’ju vendosnin fëmijëve të tyre emra që rimojnë. Për shembull Mila dhe Prishila. Këto emra janë të bukur dhe tingëllojnë bukur kur thirren bashkë. Po kështu disa prindër të tjerë zgjedhin që t’i kenë fëmijët me të njëjtën gërmë alfabeti, për shembull Alana dhe Ajla.

Një tjetër trend që po ndodh është dhënia e emrave të ndryshëm për fëmijët, por me një kuptim të ngjashëm – si Emaan dhe Deen – që të dy këto emra përkthehen “besim”. Ose Suria dhe Aditia – të dy këto emra nënkuptojnë “diell”.

Lexo edhe: Vendosja e emrit te femijes, cfare duhet dhe nuk duhet te beni


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

10 këshilla klasike të prindërimit...

Mos të duket ndonjë nga këto këshilla e njohur? Komunikimi është themeli për një marrëdhënie të mirë. Bëhu një shembull i mirë për fëmijën tënd. Qëndrueshmëria është çelësi. Ne dëshirojmë...

A ndikon keq te fëmijët...

Besoje apo jo, pyetem shpesh nëse të qenurit një nënë që punon është diçka e keqe për zhvillimin e fëmijës dhe në të shumtën e rasteve, përgjigjia ime tingëllon ‘jo’!...

“Strategjia më e mirë që...

Që nga janari oreksi i saj gradualisht është ulur, por nuk jam e sigurt nëse është për shkak të dhëmbëve ose fazës së saj të rritjes. E kontrollova nga doktori,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X