1 racion kos në ditë mban larg kancerin e gjirit

0 1

Zbulohet një tjetër veti e dobishme e kosit: na mbron nga kanceri i gjirit. Thjesht hani një racion (tas) në ditë. Ja pse:

Një racion kos natyral në ditë mban larg kancerin e gjirit. Kjo u mbështet nga një grup studiuesish nga Universiteti i Lancaster në fund të një studimi që vëzhgoi një efekt mbrojtës të mundshëm të baktereve të kosit kundër fillimit të kancerit të gjirit.

Merita e baktereve të dobishme të kosit

Sipas hulumtimit, të botuar në revistën Medical Hypoteses, bakteret e mira të kosit natyral, të ngjashme me ato që gjenden tek nënat që ushqejnë fëmijët me gji, do të ishin në gjendje të zvogëlonin inflamacionin e shkaktuar nga mikroorganizmat e dëmshëm, një nga shkaqet kryesore të kancerit të gjirit.

Çdo vit i ushqyerjes me gji zvogëlon rrezikun e kancerit të gjirit me 4.3%. Kjo është një hipotezë që ende nuk është vërtetuar shkencërisht, megjithëse ekzistojnë disa studime që lidhin konsumin e qumështit dhe nënprodukteve të tij me kancerin.

Qumështi dhe kosi mbrojnë gjithashtu kockat

Saverio Cinieri, presidenti i Shoqatës Italiane të Onkologjisë Mjekësore (Aiom) dhe drejtori i Departamentit të Onkologjisë së spitalit Perrino në Brindisi, rekomandon që pacientët që trajtohen për kancer, por edhe ata që nuk e kanë këtë diagnozë, të pinë një gotë qumësht në ditë për të mbajtur të shëndetshme kockat. Sidomos gjatë menopauzës kockat pësojnë një varfërim të rëndësishëm të kalciumit, i cili mund të furnizohet pjesërisht nga qumështi dhe të gjithë derivatet e tij, të tilla si kosi dhe djathi.

Qumështi dhe djathi: dozat e rekomanduara

3 porcione qumësht ose kos në ditë dhe 2-3 porcione djathë në javë. Kjo është sasia e rekomanduar nga udhëzimet më të fundit për ushqimin e shëndetshëm italian të hartuar nga Crea (Këshilli për Kërkime Bujqësore) dhe Sinu (Shoqëria Italiane e Ushqyerjes Njerëzore).

Ta dini!

Një racion qumështit ose kosit korrespondon me 125 ml. Një racion i djathit korrespondon me 100 g nëse është i freskët, 50 g nëse është e staxhionuar.

Lexo edhe: Probiotikët, bakteret e mira të nevojshme për trupin e fëmijëve


  1. 1 racion kos në ditë mban larg kancerin e gjirit – Pergrate

    […] 1 racion kos në ditë mban larg kancerin e gjirit […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mollët jeshile si ilaç, reduktojnë...

Mollët, për të gjithë vlerat e tyre ushqyese të çmuara, mund të konsiderohen më shumë se një ushqim, pothuajse një "ilaç". Aq më tepër nëse është mollë jeshile. Sipas një...

Ushqyerja e fëmijëve, kujdes me...

Ushqyerja për fëmijët, jo gjithçka është e mirë Në fëmijëri, një nga aspektet të cilit duhet t'i kushtohet vëmendje e veçantë është ushqimi. Që në moshë të re, në fakt,...

Kolikat (dhimbjet e barkut) dhe...

Mbi 20% e bebeve vuajnë nga kolikat Kur bebushi juaj nuk pushon së qari dhe vuan nga gazra të tepërt pas ushqyerjes, mund të ketë dhimbje barku. Në përgjithësi themi...

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X